Rodzaje ulotek reklamowych - jakie wyróżniamy?

Ulotka ulotce nierówna. Dlaczego? Wszystkie materiały promocyjne są dostosowywane do potrzeb i wymagań konkretnego klienta, a więc nie ma dwóch takich samych ulotek. Ta łatwość personalizacji jest zresztą uznawana za jedną z największych zalet tego typu reklamy. Jak jednak odnaleźć się w tej różnorodności? W naszym artykule przeczytasz o kilku czynnikach, które są ściśle powiązane z rodzajem ulotek.

Spis treści:

  1. Jaki format ulotek?
  2. Jaki papier do ulotki reklamowej?
  3. Ulotki składane
  4. Podsumowanie

Jaki format ulotek?

Wybór formatu ulotki to jedna z podstawowych decyzji, które musisz podjąć przed wykonaniem jej projektu. Nie jest to jednak zadanie proste. Do wyboru mamy kilka różnych rozmiarów standardowych, a do tego niektóre drukarnie oferują również wydruki niestandardowe.

Dlaczego rozmiar ma znaczenie? Tak jak wspomnieliśmy, ulotka jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb klienta, które przekładają się także na jej format. Pod uwagę trzeba wziąć między innymi sposób dystrybucji, a także ilość informacji mających się na niej znaleźć. Ulotka rozdawana przechodniom musi być poręczna, a co za tym idzie mniejsza niż na przykład ulotka pizzerii, na której warto umieścić menu.

Nie ma jednego, standardowego, uniwersalnego rozmiaru ulotek. Jednak najczęściej wybieranymi formatami są ulotki A5 (o wymiarach 148 x 210 mm), ulotki o formacie DL (99 x 210 mm, czyli 1/3 standardowej kartki A4) oraz ulotki o formacie A4, złożone na trzy części. O ulotkach składanych przeczytasz w dalszej części naszego artykułu.

Jaki papier do ulotki reklamowej?

Nie tylko format definiuje rodzaj ulotki reklamowej. Ważnym elementem jest też wybrany papier, który wpływa w istotny sposób na całokształt projektu i efekt końcowy wydruku.

Do najpopularniejszych rodzajów papieru wykorzystywanych do drukowania ulotek zalicza się papier kredowy i offsetowy. Czym się one różnią? Papier kredowy, w przeciwieństwie do offsetowego, ma gładką powierzchnię, która gwarantuje wysoką jakość wydruku. Jest on jednak droższy, więc warto go wybrać przy ograniczonym nakładzie ulotek.

Do wyboru mamy też papier ekologiczny, który znacząco odróżnia się od pozostałych pod kątem wpływu na środowisko. Ten rodzaj papieru jest produkowany z recyklingu, przez co jest bardzo ceniony wśród firm szczycących się proekologiczną postawą. Mimo niższej jakości wydruku, którą niestety niesie za sobą wybór tego papieru, przynosi on niewątpliwą zaletę w postaci budowania pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa na rynku.

Warto również zwrócić uwagę na gramaturę wybranego papieru, ponieważ wpływa ona na wytrzymałość i sztywność ulotek. Gramatura może się wahać od 90 g/m² w przypadku cienkich materiałów aż do nawet 340 g/m² przy wizytówkach. Im wyższa wartość, tym większa odporność materiału na zniszczenia.

Ulotki składane

Optymalne wykorzystanie przestrzeni, którą daje ulotka, to jedno z ważniejszych wyzwań, przed jakimi stają graficy. Decydując się na jeden ze sposobów druku, możemy wybrać pomiędzy ulotkami jednostronnymi i dwustronnymi, a także nieco bardziej skomplikowanym w wykonaniu rodzajem – ulotkami składanymi.

Składanie ulotek nie jest jednak tak oczywiste jak mogłoby się niektórym wydawać. Najłatwiejszym sposobem ich wykonania jest złożenie ulotek dokładnie w połowie. Takie broszury nie są skomplikowane, a co za tym idzie, ich struktura nie rozprasza odbiorcy i nie odciąga jego uwagi od przekazywanych komunikatów.

Jakie są inne rodzaje ulotek składanych? Jedną z nieco bardziej zaawansowanych form jest 3-krotne złożenie papieru. W ten sposób powstają ulotki składane w tak zwaną cętkę, oferujące aż 6 części, na których można umieszczać informacje. Jeżeli potrzebujesz usystematyzować treści skierowane do potencjalnego klienta, warto rozważyć taką opcję.

Podobnym sposobem jest składanie ulotek w harmonijkę, czyli potocznie mówiąc „zetkę”. Zgięty papier, kiedy patrzy się na niego z boku, przypomina bowiem literę Z. Podzielenie informacji na części wyznaczane przez linie zagięcia może zwiększyć ich czytelność, jednak takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku każdej firmy. Warto więc dobrze przemyśleć, który układ będzie najbardziej przejrzysty i atrakcyjny wizualnie.

Podsumowanie

Jak widzisz, jest wiele różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę w procesie projektowania i drukowania ulotek. Przemyśl dokładnie, do kogo chcesz kierować swoją reklamę, w jaki sposób planujesz to robić i jak dużo informacji lub zdjęć zamierzasz na niej umieścić. Pamiętaj też przede wszystkim o tym, że rodzaj ulotki powinien jak najlepiej współgrać z charakterem Twojej firmy. Wykorzystaj więc maksymalnie potencjał reklamy i przygotuj materiały, które skutecznie zachęcą klientów do korzystania z Twoich usług.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: