- today
- label O ulotkach
- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Czy zastanawiałeś się kiedyś, które rodzaje ulotek przyciągają uwagę odbiorców najskuteczniej? Poznaj ich różne typy. Kiedy zdecydować się na druk jednostronny, a kiedy dwustronny? A może wybrać ulotki składane? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Spis treści:
- Ulotki jednostronne i dwustronne
- Rodzaje ulotek składanych
- Ulotki składane na pół
- Ulotki składane w cętkę
- Ulotki składane w zetkę
- Formaty ulotek
- Podsumowanie
Ulotki jednostronne i dwustronne
To jeden z podstawowych podziałów, jakich możemy użyć, mówiąc o rodzajach ulotek. Ze względu na sposób druku możemy wyróżnić ulotki jednostronne oraz dwustronne. Każda z tych opcji niesie ze sobą własne zastosowania oraz korzyści. Omówimy je pokrótce.
Ulotki jednostronne
Jak sama nazwa wskazuje, ulotki jednostronne są drukowane tylko z jednej strony. Tylna strona pozostaje pusta. Pozwalają one w najprostszy sposób przekazać informacje w skondensowanej formie. Ich zaletą jest szybki i tani czas produkcji. Z drugiej strony mogą jednak być mniej atrakcyjne dla potencjalnego odbiorcy.
Ulotki dwustronne
Tego rodzaju ulotki są drukowane zarówno z przodu, jak i z tyłu, co pozwala na umieszczenie większej ilości informacji. Są idealne dla firm, które chcą przedstawić więcej szczegółów na temat swoich usług. Pozwalają również na większą kreatywność. Więcej miejsca na grafikę oraz tekst może umożliwić przyciągnięcie większej liczby zainteresowanych osób.
Rodzaje ulotek składanych
Kolejnym rodzajem ulotek, które warto omówić, są ulotki składane. Pozwalają one przekazywać większą ilość informacji w przejrzysty i atrakcyjny sposób. Charakteryzują się dużą przejrzystością, a jednocześnie mogą w pozytywny sposób zaskoczyć odbiorcę. Jednak sposobów składania nie brakuje. Sprawdźmy kilka z nich.
Ulotki składane na pół
Są to ulotki, które są składane dokładnie w połowie. Miejsce zagięcia dzieli je na dwie równe części. Mogą znaleźć zastosowanie jako broszury, menu restauracji, katalog produktów, program wydarzeń czy cennik. Za ich pomocą w prosty i elegancki sposób przedstawisz jak najwięcej informacji bez przytłaczania odbiorcy.
Ulotki składane w cętkę
Z kolei ten rodzaj ulotek polega na ich 3-krotnym złożeniu. Dzięki temu otrzymujesz aż 6 części, na których możesz umieścić informacje. Ten sposób umożliwia przedstawienie treści w zorganizowany i czytelny sposób. Za pomocą poszczególnych paneli możesz prowadzić czytelnika krok po kroku po ofercie. Ulotki składane w cętkę sprawdzą się doskonale do broszur promocyjnych, map, przewodników, katalogów, czy materiałów informacyjnych.
Ulotki składane w zetkę
Ulotki składane w tzw. zetkę są podzielone na części przypominające harmonijkę. Patrząc na nie z boku, przypominają literę Z. Zagięcia są wykonywane na naprzemiennych stronach arkusza. Pozwalają na logiczne i czytelne przedstawienie informacji. Sprawdzą się nie tylko do katalogów i ofert, ale również map czy harmonogramu wydarzeń.
Wybór odpowiedniego rodzaju składanej ulotki zależy od indywidualnych potrzeb i celów kampanii promocyjnej. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsze jest to, aby jej przekaz był czytelny, atrakcyjny wizualnie oraz dostosowany do grupy docelowej.
Formaty ulotek
Rodzaje ulotek to jednak nie tylko sposób ich składania, ale również ich format. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozmiary ulotek:
Seria A:
A3: 297 × 420 mm
A4: 210 × 297 mm
A5: 148 × 210 mm
A6: 105 × 148 mm
A7: 74 × 105 mm
Seria B:
B3: 353 × 500 mm
B4: 250 × 353 mm
B5: 176 × 250 mm
B6: 125 × 176 mm
B7: 88 × 125 mm
Seria C:
C3: 324 × 458 mm
C4: 229 × 324 mm
C5: 162 × 229 mm
C6: 114 × 162 mm
C7: 81 × 114 mm
Jednymi z najpopularniejszych formatów to A5 oraz B5. Są one chętnie wykorzystywane, ponieważ mogą zmieścić sporo informacji, a jednocześnie pozostają poręczne. Tym samym ich druk oraz dystrybucja są proste. Znajdują one zastosowanie w przypadku różnych ulotek reklamowych, broszur czy katalogów. Co więcej, mogą one posłużyć do programów czy zaproszeń. Są wszechstronnym wyborem, który sprawdzi się w wielu przypadkach.
Ponadto możesz spotkać się z takim rodzajem ulotek jak DL (ang. Dimensional Lengthwise). Co on oznacza? Jest to rozmiar węższy i dłuższy od pozostałych formatów, o wymiarach 99 × 210 mm. Jest często używany do ulotek, które można wsunąć do koperty.
Podsumowanie
Wybór formatu oraz rodzaju ulotki jest kluczowy, aby przyciągnąć uwagę odbiorców. Niezależnie od wyboru, pamiętaj, że to przemyślana treść i design czynią ulotkę atrakcyjną i zachęcają do zapoznania się z jej zawartością.
Komentarze (0)