Najpopularniejsze wymiary ulotek - jaki format wybrać?

Format ulotki może znacząco wpłynąć na skuteczność Twojego przekazu. Czy wiesz, jakie są najpopularniejsze wymiary ulotek? Jakie z nich sprawdzą się w przypadku Twojej kampanii? W tym artykule omówimy najpopularniejsze formaty ulotek i pokażemy, jakie mają zastosowania.

Spis treści:

Jakie są formaty ulotek?

Wymiary ulotek i ich zastosowanie

Na co zwrócić uwagę zamawiając ulotki?

Podsumowanie

Jakie są formaty ulotek?

Zacznijmy od tego, z jakimi formatami ulotek możesz spotkać się w drukarni. Są to formaty serii A, B oraz C. Ich wymiary nie są jednak przypadkowe. Format B jest średnią dwóch sąsiednich formatów z serii A. Z kolei format C - średnią dwóch formatów serii A i B. Tym samym C3 jest większe niż A3, ale mniejsze od B3. Spójrzmy na przykłady.

Seria A

  • A3: 297 × 420 mm
  • A4: 210 × 297 mm
  • A5: 148 × 210 mm
  • A6: 105 × 148 mm
  • A7: 74 × 105 mm

Seria B

  • B3: 353 × 500 mm
  • B4: 250 × 353 mm
  • B5: 176 × 250 mm
  • B6: 125 × 176 mm
  • B7: 88 × 125 mm

Seria C

  • C3: 324 × 458 mm
  • C4: 229 × 324 mm
  • ​​C5: 162 × 229 mm
  • C6: 114 × 162 mm
  • C7: 81 × 114 mm

Istnieje również format DL (ang. Dimension Lengthwise). Ma on wymiary 99 × 210  mm. Jak widzisz, jest on węższy i dłuższy niż inne formaty ulotek A, B oraz C. Łatwo go umieścić w kopercie, dlatego jest wybierany nie tylko na ulotki, ale również na broszury czy zaproszenia.

Wymiary ulotek i ich zastosowanie

Nie wiesz, na jakie wymiary ulotek się zdecydować? Wybór właściwego rozmiaru to nie tylko kwestia estetyki, ale również Twojego przekazu. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak dużo informacji chcesz przekazać, a także jak będzie wyglądała dystrybucja.

Przykładowo chyba nikt nie wyobraża sobie rozdawania ulotek w formacie A4 na środku ulicy. Taki rozmiar byłby za duży i niewygodny do wręczenia ludziom broszur w ręce. Za to doskonale sprawdziłby się w przypadku tablic z ogłoszeniami, gdzie moglibyśmy zawiesić naszą ulotkę.

Na kilku przykładach popularnych wymiarów ulotek omówimy teraz ich najczęstsze zastosowania.

A5 (148 × 210 mm)

To najbardziej popularny wymiar ulotek, z którym możesz spotkać. Taki format jest doskonały, aby zachować czytelność informacji, zamieścić więcej tekstu i obrazów. Jednocześnie nie jest za duży, co ułatwia jego dystrybucję. Wykorzystuje się go szeroko w przypadku ulotek reklamowych, broszur, zaproszeń czy programów.

A7 (74 × 105 mm)

Jest jednym z najmniejszych formatów ulotek. Tym samym sprawdzi się w przypadku krótkich i zwięzłych wiadomości. Z tego powodu trzeba pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością tekstu. Inaczej będzie on nieczytelny lub chaotyczny. Po takie wymiary możesz sięgnąć, tworząc też kartki do prezentów czy wejściówek.

A6 (105 × 148 mm)

Jest chętnie wybieranym format ulotek do rozdania na ulicy, targach czy eventach. Jego niewielki, a zarazem praktyczny rozmiar sprawia, że jest łatwy do trzymania, a jednocześnie może pomieścić istotne informacje na temat Twojej oferty.

B5 (176 × 250 mm)

Format takiej ulotki może być wykorzystany na ulotki, niewielkie plakaty czy banery. Jest większy od A5, dlatego może pomieścić więcej informacji.

B7 (88 × 125 mm)

To stosunkowo mały rozmiar, niewiele większy od standardowej wizytówki. Sprawdzi się w przypadku miniaturowych broszur, katalogów czy kuponów, a także materiałów promocyjnych, które klienci mogą łatwo zabrać ze sobą.

DL (99 × 210 mm)

Jest długim i wąskim formatem, który nadaje się w przypadku ulotek, które są wysyłane w standardowych kopertach. Może być wykorzystywany do przesyłania informacji o nowych produktach, katalogach czy promocjach.

Na co zwrócić uwagę zamawiając ulotki?

Wybór formatu oraz rozmiaru ulotki to jeden z pierwszych, ale nie ostatnich czynników, na jakie warto zwrócić uwagę, zamawiając ulotki. Kluczowy jest również przemyślany i atrakcyjny design, który pozwoli ją z łatwością odczytać.

Nie bez znaczenia jest również jakość druku. Korzystaj z tych drukarni, które słyną z jakości, aby Twoje obrazy oraz teksty były czytelne.

Pamiętaj też o rodzaju papieru, na jakim wydrukujesz swoją ulotkę. Papier o większej gramaturze jest cięższy i bardziej solidny, ale za to droższy. Jednak tańsze opcje mogą wyglądać mniej profesjonalnie. Wszystko jednak zależy od tego, jaki jest cel ulotki oraz jakie wymagania stawiasz przed jej rozmiarem i sposobem dystrybucji.

Podsumowanie

Istnieje wiele różnych formatów ulotek. Każdy z nich ma swoje własne zastosowanie. Jedne z nich sprawdzą się do rozdawania na ulicy, jeszcze inne do wysyłki pocztą. Dlatego wybierz takie wymiary, które najlepiej spełnią Twoje oczekiwania. Jednocześnie pamiętaj, aby dostosować design oraz treść, aby ulotka była nie tylko atrakcyjna, ale również czytelna.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: