- today
- label O ulotkach
- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Zanim Twoja ulotka trafi do rąk potencjalnych klientów, musi przejść przez kilka kluczowych etapów przygotowań. Wszystko zaczyna się od pomysłu na ulotkę i podjęcia decyzji o jej przygotowaniu. Później wysiłki koncentrują się na doborze treści oraz opracowaniu projektu. Jednak aby mógł on trafić do druku, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Jak to zrobić? Na czym polega przygotowanie ulotki do druku?
Spis treści:
- Co zrobić przed zleceniem ulotek do druku?
- Format i układ ulotki
- Aspekty techniczne
- Podsumowanie
Co zrobić przed zleceniem ulotek do druku?
Przed zleceniem ulotek do druku koniecznie sprawdź, czy są one poprawnie przygotowane. Przejrzyj dokładnie wszystkie treści, aby uniknąć błędów, niedociągnięć i późniejszych nieprzyjemnych niespodzianek.
Upewnij się, czy zdjęcia i grafiki są w odpowiednio wysokiej jakości i czy format projektu jest zoptymalizowany do prac drukarskich (najbardziej polecanym rodzajem plików jest PDF). Zastosuj też zamianę tekstu na krzywe, aby Twoje treści nie uległy zniekształceniu w procesie wydruku. O aspektach technicznych przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.
Format i układ ulotki
Rozmiar ulotki ma znaczenie. Zbyt duży może sprawić, że ulotka stanie się nieporęczna, a z kolei zbyt mały może znacząco ograniczyć ilość informacji, które na niej umieścisz. Układ też jest istotny. Wybierz popularne ulotki prostokątne, zadrukowane jednostronnie bądź dwustronnie, lub bardziej zaawansowane ulotki składane. Pamiętaj, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą daje Ci wybrany format i układ.
Jakie formaty są wybierane najczęściej? Największą popularnością cieszą się ulotki A5 (o wymiarach 148 x 210 mm), ulotki o formacie DL (99 x 210 mm, czyli 1/3 standardowej kartki A4) oraz ulotki o formacie A4, złożone na trzy części.
Możliwe jest też wydrukowanie ulotek w rozmiarach niestandardowych, które wyróżnią Cię spośród konkurencji. Pamiętaj, że decyzja o wyborze rozmiaru należy do Ciebie i jest uzależniona od Twojego projektu, potrzeb oraz preferencji.
Aspekty techniczne
Aspekty techniczne przygotowania ulotki do druku to zagadnienia, które wielu osobom mogą wydawać się skomplikowane oraz wymagające. Z tego powodu firmy często zdają się w tym zakresie na profesjonalne drukarnie z dużym doświadczeniem. Nie myśl jednak, że techniczne przygotowanie ulotek do druku to wiedza tajemna. Spróbujemy przybliżyć Ci nieco ten temat.
Spady
Spady to wąskie fragmenty arkusza, które zostają odcięte już po wydruku materiałów. Stosuje się je, aby uniknąć błędów mogących powstać przez to, że nóż minimalnie się przesunie. Na brzegu naszej ulotki mogłaby się wtedy pojawić linia w kolorze papieru lub kawałek innego projektu.
Przygotowanie projektu ze spadami jest więc opcją bezpieczniejszą i bardziej profesjonalną, a wystarczą nawet fragmenty o szerokości 2 lub 3 mm, żeby zapewnić satysfakcjonujący efekt końcowy.
Marginesy
Oprócz spadów, istotne znaczenie dla bezpieczeństwa wydruku ma też zastosowanie marginesów wewnętrznych. Jest to przestrzeń przy krawędziach ulotek, w której nie znajdują się żadne kluczowe elementy, takie jak tekst, logo czy grafika. Dzięki temu z pewnością unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki w postaci uciętego tekstu lub zdjęcia.
Zastosuj marginesy niezależnie od formatu swojego projektu i pamiętaj o ich zalecanej szerokości, która wynosi ok. 3-5 mm, w zależności od standardów drukarni.
Rozdzielczość
Od poprawnej rozdzielczości przygotowanego projektu zależy jakość jego wydruku. Zaleca się, aby rozdzielczość w takich sytuacjach wynosiła 300 ppi, czyli pikseli przypadających na cal długości obrazu. Dzięki temu ulotka będzie się świetnie prezentować, a wszystkie jej szczegóły będą lepiej widoczne.
Kolorystyka
Nie musisz być grafikiem komputerowym ani specjalistą od modelów barw i przestrzeni kolorystycznych, aby przygotować atrakcyjną ulotkę, ale wiedza w tym zakresie z pewnością jest bardzo przydatna. Pamiętaj, że do drukowania używa się modelu barw CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black), natomiast wyświetlacze komputerów stosują model RGB (Red, Green, Blue).
Zastosowanie kolorystyki CMYK pozwoli nam uzyskać bardziej intensywne i żywe barwy na ulotce, a także uniknąć rozczarowań – wydruk będzie wiernie odzwierciedlał kolory, które widzieliśmy w projekcie.
Podsumowanie
Nawet najlepiej zaprojektowana ulotka nie przyniesie efektu, jeśli będzie nieodpowiednio przygotowana do druku. Wybierz więc format i układ, które będą Cię satysfakcjonowały, a także zadbaj o aspekty techniczne, takie jak wystarczająco szerokie spady i marginesy, dobra rozdzielczość i kolorystyka. Dzięki dbałości o jakość wydruku zwiększysz skuteczność ulotek i pokażesz się swoim przyszłym klientom jako profesjonalista.
Komentarze (0)